Školský psychológ

Práca školského psychológa:

Školský psychológ je odborným zamestnancom školy, ktorého hlavnou úlohou je podporovať efektívne fungovanie školy a zastupovať záujmy žiaka v spolupráci s rodičmi a pedagógmi. Spolupráca so školským psychológom je dobrovoľná a nikto nemôže byť k nej nútený.

Pri poskytovaní psychologických služieb sa zachováva dôvernosť informácií medzi psychológom a klientom (či už ide o žiaka, učiteľa alebo rodiča). O zásadách práce školského psychológa informuje dokument „Informovaný súhlas“, ktorý podpisuje zákonný zástupca dieťaťa pred začiatkom dlhodobejšej spolupráce. V prípade, že je žiak vážne ohrozený (napríklad v prípade týrania), psychológ nemusí mať súhlas rodiča. V rámci mlčanlivosti je psychológ povinný zasiahnuť, ak hrozí nebezpečenstvo zdravia alebo života žiaka a ako každý občan má oznamovaciu povinnosť pri trestnom čine.

Psychologická starostlivosť školského psychológa neposkytuje komplexnú diagnostiku ani dlhodobú terapiu.  Úzka spolupráca je nadviazaná s Centrami poradenstva a prevencie a ďalšími externými poskytovateľmi služieb pre žiakov školy.

Kedy kontaktovať školského psychológa?

Žiaci:

• Prežívaš ťažké obdobie a máš pocit, že si na to sám/a
  • Ťažko sa ti učí a trápia ťa zlé známky
  • Ubližuje ti niekto
  • Necítiš sa vo svojej triede dobre
  • Potrebuješ pomoc pri zvládaní stresu, hnevu, smútku..
  • Chceš zvýšiť svoj potenciál a sebavedomie

Školskú psychologičku môžeš kontaktovať prostredníctvom triedneho učiteľa, EduPage, osobne v jazykovej učebni alebo e-mailom

Rodičia:

• Ak ste zaznamenali zmeny v správaní vášho dieťaťa
  • Objavujú sa u vášho dieťaťa ťažkosti s koncentráciou, učením alebo plnením si školských povinností
  • Vaše dieťa má problémy s reguláciou emócií
  • Iné ťažkosti v oblasti psychického zdravia

Termín stretnutia je možné dohodnúť si individuálne prostredníctvom triedneho učiteľa, EduPage alebo e-mailom.

V škole sa nachádzam:

• Nepárny týždeň (pondelok-streda)
  • Párny týždeň (štvrtok-piatok)

Mgr. Ester Vigašová

Školská psychologička